מבחן פסיכומטרי

מבחנים פסיכומטריים בודקים את היכולות וההעדפות של הפרט לספק נתונים שיכולים לעזור להעריך מועמד ש"מתאים" לתפקיד ולארגון. מבחני אישיות בודקים את תחומי העניין, הערכים והמניעים שלך על ידי ניתוח כיצד הדמות שלך משתלבת בתפקיד ובארגון. חידון אישיות בדקו כיצד אתם צפויים להתנהג במקום העבודה, כמו הסגנון הבינאישי שלכם, העדפתכם לניהול פעילויות וכיצד אתם מעדיפים לבנות את הזמן שלכם. מבחני אישיות עוזרים בעיקר למגייסים לזהות תכונות אישיות רצויות שיהפכו אותם למתאימים לתפקיד מסוים בחברה.

מבחנים אלו מכילים סדרה של שאלות המודדות ומדרגות אינדיקטורים חשובים כמו תכונות מנהיגות ומוטיבציה של מועמדים

כמו גם תכונות הקשורות לעבודה כמו מצפוניות או מצפוניות. שני הכלים העיקריים למדידת תכונות אישיות הם מבחנים אובייקטיביים ומדידות השלכתיות. סוגים אלה של מבחנים משמשים לעתים קרובות, במיוחד בארגונים גדולים ותחרותיים, מכיוון שהם עשויים להעריך מועמדים על סמך מיומנויות נרכשות ולא השכלה.

המבחן נחשב לאינדיקטור מהימן לפוטנציאל והתאמתו של המועמד

שכן נמצא מתאם חזק בין ציונים גבוהים לבין ביצוע תפקיד איכותי לאחר מכן. בדיקות אלו מעריכות את הפרשנות שלך לגרפים, תרשימים, נתונים או נתונים סטטיסטיים ובודקות את יכולתך לעבד מספרים במהירות ובדייקנות. מבחנים מספריים מבחנים אלו מודדים את יכולתך לענות על שאלות באמצעות גרפים, טבלאות, רצפי מספרים ושאלות מילים.

מבחן החשיבה הבלתי מילולית מעריך את יכולתך לפרש צורות

מספרים ותבניות. מבחן חשיבה מרחבית מבחן חשיבה מרחבית יעריך את יכולתך לנווט בתמונות דו-ממדיות ותלת-ממדיות. מבחני חשיבה מרחבית או מודעות משמשים להערכת יכולתך לזהות דפוסים, לדמיין תנועה ולתפעל מנטלית אובייקטים דו-ממדיים או תלת-ממדיים. מבחני חשיבה מופשטים מודדים את יכולתך לזהות מערכת כללים וליישם אותם במצבים חדשים על ידי הערכת עד כמה אתה עוקב אחר מידע או מזהה דפוסים.

מבחני הערכת מצב משמשים להערכת הטיפול שלך במצבים מעשיים שונים שעלולים להתעורר במקום העבודה. מבחני שפה מבחני שפה משמשים להערכת יכולתך להבין את המידע והטון המובעים בטקסט כתוב.
למידע מורחב בנושא של מבחן פסיכומטרי והקלות בפסיכומטרי מומלץ לבקר באתר mtml.co.il

מבחני מיומנויות בוחנים מיומנויות שונות

כגון כישורי המתמטיקה שלך, היכולת שלך להבין מידע כתוב, והיכולת שלך להתמודד עם מושגים מופשטים ופתרון בעיות כלליות. מבחני מיומנויות מודדים את היכולת הכללית ללמוד, לעבד מידע ולפתור בעיות. מבחני כישורים או מיומנות נועדו למדוד את ביצועי "השיא" של אדם.

מבחני כישורים מעריכים את החשיבה או היכולות הקוגניטיביות שלך

כדי לקבוע אם יש לך את הכישורים הדרושים לתפקיד מסוים. דוגמאות אופייניות לכך הן חשיבה לוגית, חשיבה מספרית וחשיבה מכנית. מבחני יכולת קוגניטיבית, הידועים גם כמבחני אינטליגנציה או יכולת, מודדים את הכישורים והתכונות הקוגניטיביות הסמויות/לא נלמדות של אדם.

לדוגמה

ניתן להשתמש במבחני אישיות, אינטליגנציה ומסוגלות כדי לרכוש העדפות ומיומנויות ספציפיות לביצוע משימות ואחריות נדרשות. מעסיקים יכולים להשתמש במידע שנאסף באמצעות מבחנים פסיכומטריים כדי להבין טוב יותר את החוזקות ותחומי הסיכון של המועמדים, וכן להשתמש במידע זה בשלבים האחרונים של תהליך הגיוס, כגון ראיונות פנים אל פנים או סרטונים. מבחנים פסיכומטריים משמשים לקביעת התאמה לעבודה, השכלה, הכשרה או תעסוקה, והתאמתו של אדם למצבים מסוימים.

מבחן פסיכולוגי

הוא כל פעילות או הערכה הנערכת כדי להעריך את הביצועים האקדמיים של מועמד, לרבות אך לא רק מיומנויות, ידע, יכולות, תכונות אישיות, יכולות ופוטנציאל עבודה/אקדמי. איכות פסיכולוגית, כפי שנמדדת במבחנים פסיכומטריים תעסוקתיים, היא לרוב תכונה חשובה בהערכת הצלחתו של המועמד בעבודה. מבחנים פסיכולוגיים מתוכננים ומפותחים כהלכה הם כלים מדעיים ואובייקטיביים המסייעים לארגונים להשוות את יכולתם של מועמדים לבצע את עבודתם ביושר והוגן. מבחני תעסוקה פסיכומטריים משמשים בתהליך הגיוס והפיתוח, לעתים קרובות כדי לעזור למגייסים לזהות את המועמדים הטובים ביותר להגשת מועמדות לעבודה או לקידום על סמך עד כמה האישיות והיכולות הקוגניטיביות שלהם תואמות את מה שהם רוצים. להצליח בעבודה. תַפְקִיד.

ברגע שאתה יודע שמבחנים פסיכומטריים הם חלק מתהליך הגשת מועמדות לעבודה

שאל את המעסיק הפוטנציאלי שלך לגבי מספר וסוג המבחנים, כמו גם את הספק שבו אתה משתמש. ברגע שאתה יודע איזו חברה פיתחה את המבחן הפסיכומטרי, אתה יכול להיכנס ישר לאתר שלהם ולגלות עוד מידע על המבחן הספציפי, כגון תזמון, אם נעשה שימוש בהערכה שלילית ואם יש להם שאלות מבחן לדוגמה. .

מכתב ההזמנה כולל לרוב סדרה קצרה של שאלות לדוגמה כדי לתת לך מושג איך ייראו שאלות המבחן. מכתב ההזמנה יספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת לפני ביצוע המבחן; למה תיבדק, למה תיבדק ולמה ישמשו את התוצאות שלך.

משך ההערכה שלך נקבע לפי סוג המבחן שאתה ניגשים אליו, התפקיד אליו אתה מגיש מועמדות ורמת הביצועים שלך.

זכרו שהמבחן קשה ובדרך כלל לא צריך לענות על כל השאלות

כאשר ניגשים לכל סוג של מבחן פסיכומטרי, חשוב לא לנסות לתת תשובות שלדעתכם מעסיקים ירצו לקרוא, כפי שהם רואים בדרך כלל כאשר מועמדים מנסים לעשות זאת. מכיוון שבדיקה פסיכולוגית היא הערכה של אינטליגנציה, אתה צריך להיות מסוגל לענות על שאלות במהירות מבלי להקריב את הדיוק. ביצוע מבחן התאמה יעזור לכם להכיר את סוגי השאלות הנשאלות ולהפחית את החרדה.

עם זאת

עבור מבחני כישורים (למשל, מבחנים מספריים, מילוליים, אינדוקטיביים), תרגול ישפר את טכניקת המבחן שלך ואת הציון הכולל שאתה יכול לקבל. הדרך הטובה ביותר להתכונן היא להתאמן בנטילת מבחני אישיות כדי שתכיר את הפורמט שלהם ואת השאלות שהם שואלים. תרגול המבחנים הפסיכומטריים בהם אתם צפויים להיתקל יבטיח שתקבלו את הציון הגבוה ביותר ביום ההערכה, המשקף גם את היכולת וגם את הפוטנציאל שלך. אם המבחן שלך מנוהל במרכז בדיקות או במשרד של מעסיק, סביר להניח שתצטרך להשתמש במחשבון שהם מספקים כדי לוודא שכל מועמד מקבל חווית בדיקה סטנדרטית.

לדוגמה

אם אתה מגיש מועמדות לתפקיד רואה חשבון, אתה יכול לגשת למבחן חשיבה מספרית או לוגית, כמו גם מבחן של Microsoft Excel. אחרים מבקשים מהמועמדים למלא נתונים פסיכומטריים בזמן שהם מגיעים לראיונות ומבחנים אחרים – זה מכונה מרכז ההערכה. במהלך מרכז ההערכה, התנהגותך תוערך על סמך מספר שיטות הערכה, לרבות סימולציות הקשורות לעבודה (משחק תפקידים/תרגילים קבוצתיים), ראיונות או מבחנים פסיכולוגיים. ישנם מבחנים רבים, כמו מאיירס-בריגס-אינדיקטור (MBTI), המדרג אותך באחת מ-16 קבוצות אישיות, והשאלון התעסוקתי (OPQ), שבודק את האישיות שלך כדי לראות אם היא תואמת את האישיות שלך.

תפריט נגישות