מה זה כיפה גאודזית

כמה דוגמאות לכיפות גיאודזיות אומצו ללינה במלון, כמו אוהלים – בסגנון וזכוכית – עם כיפה, כמו גם כיפות זכוכית. מתברר שיש אנשים שמשתמשים בו למטרות מגוונות, לא רק כמגורים או כמשרדים, אלא גם לבילויים ובילוי. הכיפה הגיאודזית המפורסמת היא אחת האטרקציות התיירותיות הפופולריות ביותר בעיר ניו יורק ומשמשת לעתים קרובות בגני שעשועים לטיפוס על הכיפה.

הכיפות הגיאודזיות עשויות קש (כאן כדורים) הן 2V ו- 3V, אך גם כיפת 4V פופולרית מאוד ומורכבת משני כדורים, אחד באמצע ואחד בחוץ.

הדפוס של כיפה גיאודזית נוצר על ידי חלוקת משטחי הפוליהדר הרגיל והקרנתם על פני הכדורים המוגדרים שלהם

בכיפות יש משולשים בגדלים שונים, בהתאם לקודקוד המשולש שנמצא בערך בתחום. המצולעים הנפוצים ביותר המשמשים בבניית כיפה גיאודזית הם איקוזהדרונים, המורכבים מ -20 משטחים שטוחים, ופולרנים, המשלבים אטומי פחמן בצורה משושה בקוטר של 1.5 מיקרומטר.

אם כיפה גיאודזית

היא 3/4 או 3/4 של כדור, יש לה 5 נקודות שיכולות להסתמך על ציפה, שהיא גם פנימית וגם אינטנסיבית, ואילו אם היא 1/4 או רבע מה כדור, זה לא עובד. במקרה זה, כוחות הציפה הגבוהים ביותר ייצאו החוצה והנמוכים ביותר כלפי פנים. אם הכיפות הן 3/4, שלושה רבעים או כדורים, אין להן 5 נקודות, אך כוחות הציפה הם פנימה, אך גם עזים.

לבסוף, יש להזכיר כי קונסטרוקציות כיפה גיאודזית הן בעלות משיכה אדריכלית רבה בגלל כוחות הציפה הגבוהים שלהן, מכיוון שהן רווחיות.

כפי שמוצג באיור 4

הכוחות הפנימיים של מבנה מותאם מאפשרים בנייה של כיפה גיאודזית עם מידה גבוהה של גמישות וציפה. חממות PVC קלות, חזקות וניידות, כלומר ככל הנראה אינך זקוק להיתר בנייה כדי לבנותן. אם ברצונכם לבנות כיפה מורכבת עוד יותר, תוכלו לבנות אותה באמצעות PVC או חממות PVC אחרות. במאמר זה אנו משווים שלושה סוגי כיפות שנבנות לעתים קרובות עם כיפות: כיפות – כמו, כיפות וכיפות אדמה.

אז כשאתה מדמיין כיפה גיאודזית, חשוב על נקודה המחוברת למשולש משולשים ומסירה כדור. צורת הכדור והקו הישר המרכיב את המשולש אינם זהים, אך הם בנויים משולשים.

האלמנטים המשולשים של כיפה קשיחים מבנית ומפיצים מתח מבני בתוך המבנה

המאפשרים לה לעמוד בעומסים כבדים מאוד בגודלו. האלמנט המשולש של הכיפה נוקשה מבנית ומפיץ את הלחצים המבניים בתוך מבנהו, ומאפשר לה לעמוד בעומסים כבדים מאוד בשל גודלו. תשתית כדורית לכיפה גיאודזית היא בטון מזוין שמסתובב סביב הכדור וחוזר לבסיס הקיר. מכיוון שכיפות גיאודזיות הן חצי כדור, הם מפחיתים משמעותית את כוחות הציפה, אך זה כמעט אפס אם המסבים קרובים זה לזה. תוצאות אלו תומכות בטענה של לחץ אחיד בכיפה גיאודזית; אם לכל אלמנט מוקצה אותו גודל, הוא לא נתון למתח רב כאילו היה.

היתרון העיקרי של כיפות גיאודזיות הוא העקמומיות שלהן, המאפשרת להן לכסות שטחים גדולים. המשמעות היא שניתן לבנות אותם כדי לגשר על מרחקים ארוכים ולהיות חזקים מאוד עם הרבה פחות חומר.

עבודה זו נועדה לקבוע איזה סוג רשתית היא היעילה ביותר מהותית ומאשרת שהיא עדיפה. למעשה, לכיפות גיאודזיות יש נפח גדול בהרבה מכל מבנה אחר מעשה ידי אדם בעולם.

הכיפה האוקטדרלית עם 3 תדרים היא פולידרון שרשום על כדור שנוצר על ידי חלוקת פני אוקטהדרון ל -9 משולשים שווי צלעות חופפים. איור 1 ג 'מציג את 3 התדרים של הכיפות, המודגשים על ידי הציר האנכי המשתרע החוצה מהמרכז, והציר האופקי.

כמו עדן ביומס והביוספרה של מונטריאול

החממה של אוסטפק היא כיפה גיאודזית משושה, כלומר עשויה מלוחות משושים במקום משולשים. כפי שתראו, הכיפות והלוחות הגאודזיים בחיים האמיתיים דומים מאוד בצורתם ובגודלם לעמיתיהם האמיתיים, אך עם גיאומטריה שונה. לנוכח הגיאומטריה המסובכת של כיפות גיאודזיות, דומבאואר מסתמך על אורך השהיות בשולחן וגורמי אקורד. כך שלפחות חלק מהשימוש בחומרים בתיאוריה, שנגרם על ידי בונה הכיפה, גרם לבעיות מבחינת שלמות מבנית וחוזק מבני. עם זאת, מכיוון שהם משתמשים במשולשים התומכים בעצמם, הם מבנה רווחי מאוד עבור מפתחים.