מה זה תמ"א?

מה זה תמ"א

תמ"א 38/1

ישראל נמצאת באיזור בו התרחשו ועלולות להתרחש פעמים רבות נוספות רעידות אדמה.
במצב של רעידת אדמה תושבים רבים בבתים רבי קומות נמצאים בסכנה ממשית לקריסת המבנה בעקבות הרעידה ועלולים למצוא עצמם במצב מסכן חיים פיזית ונפשית וכמובן עלול להיות נזק רב לרכושם.
חוק תמ"א יצא בכדי להגן על הגרים בבניינים שנבנו בבנייה ישנה במקרה של רעידת אדמה.
פירוש השם תמ"א היא תוכנית מתאר ארצית.
במסגרת התוכנית מחזקים את יסודות הבניין ומוסיפים חדרים נוספים/ מרפסות וכן מחדשים את היסודות, הנראות והמתקנים כמו המעלית בבניין.
דיירים רבים מעוניינים שיבצעו תמ"א בבנייני המגורים שלהם, כך הם מרגישים בטוחים יותר במקרה חירום וכן הבניינים הישנים בהם הם גרים הופכים לחדישים- כל זאת ללא עלות מצד הדיירים.

בניינים ישנים רבים בישראל עוברים כעת תהליך תמ"א.
יש לקחת בחשבון כי התהליך לוקח זמן עד לקבלת האישורים המתאימים.
פעמים רבות למרות כל היתרונות הקיימים בו וכן היתרון הגדול ביותר שהוא שמירה על הדיירים במקום, חלקם מתנגדים לתהליך שכן מדובר בתהליך שיפוץ רועש ומלכלך, במהלכו הדיירים ממשיכים לגור בבניינים.
במידה ומסתכלים על התהליך בראייה עתידית כמובן שכדאי לחיות בתנאי הרעש וחוסר הנוחות מספר חודשים לשם קבלת מבנה משופר שבמקרה הצורך הגרים בו יוכלו לדעת שהם מוגנים בו ולא צריכים לחשוש לחייהם.

תמ"א 38/2

תמ"א מחולקת לשניים- תמ"א 38/1 הכוללת את מה שהוזכר לעיל, ותמ"א 38/2 בה מדובר על הריסה ובנייה מחדש- או בשמה המוכר יותר פינוי בינוי.
רבים מתבלבלים בין המושגים הללו, אך הם לא מתארים את אותה פעולה.
תמ"א 38/2 פינוי בינוי, מתאר מצב בו מפנים את כל הדיירים לתקופת זמן מסוימת, הורסים את המבנה לחלוטין ובמקומו מקימים מבנה חדש שנראה אחרת לגמרי ובעל תוספות המקלות על הדיירים שלא היו קודם. מבחינה בטיחותית המבנים החדשים עומדים בתקנים מחמירים המהווים הגנה במקרה של רעידות אדמה או פגיעות.
אם משווים בין השניים כמובן שתהליך פינוי בינוי בטוח יותר שכן מדובר על יסודות ומבנה שלם הבנויים בצורה תקנית ולא רק בחיזוקים.
נוסף על כך חיי הגרים במקום משתפרים משמעותית שכן הם עוברים לגור בבניין חדש לגמרי.

מאמרים נוספים